Wróć

Jak odnieść sukces jako kontraktor IT?

Blog Img

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z IT contractingiem, czy masz już wieloletnie doświadczenie zawodowe w tej roli, sprawdź nasze 6 wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak dobrze prosperować w sektorze nowoczesnych technologii.

1. Ciągła nauka (uczenie się) to klucz do sukcesu

Otwartość na naukę i ciągłe przyswajanie nowej wiedzy może znacząco zwiększyć Twoje szanse podczas rozmów kwalifikacyjnych. To, że dana umiejętność nie jest wykorzystywana na Twoim obecnym stanowisku, nie oznacza, że nie będzie przydatna w przyszłych przedsięwzięciach. Na przykład w aktualnej pracy możesz koncentrować się na rozwoju backendu. Z kolei, przy następnej okazji możesz chcieć sprawdzić swoje umiejętności w full-stacku. Dlatego dobrze jest być na bieżąco i nie skupiać się na wąskiej dziedzinie swojej specjalizacji. Na rynku pracy, wielu odnoszących sukcesy specjalistów IT, nieustannie inwestuje w rozwój swoich umiejętności i pozostaje na bieżąco z najnowszymi technologiami.

2. Poszukuj dodatkowych możliwości

Poszukuj możliwości realizacji w nieznanych dotąd obszarach, które choć pozostają pozornie poza zakresem Twoich zadań stanowiskowych, projektowych to w efekcie końcowym mogą przynieść wiele korzyści. Wykorzystuj możliwości, takie jak mentoring młodszych kolegów lub opanowanie nowego języka programowania, ponieważ mogą one mieć wpływ na Twoje przyszłe kwalifikacje i umiejętności, które później dodasz do swojego CV.

3. Buduj swoją reputację zawodową

Twoja praca niewątpliwie powinna świadczyć o Twoich kompetencjach, ale posiadanie doskonałych umiejętności interpersonalnych pomoże Ci się wyróżnić wśród innych kandydatów. Budowanie pozytywnych relacji ze współpracownikami i klientami może również prowadzić do otwarcia nowych drzwi i na przykład polecenia Cię do nowego pracodawcy, bądź projektu, jako wartościowego członka zespołu.

4. Zadbaj o rozwój umiejętności komunikacyjnych

Wraz z rosnącą popularnością pracy hybrydowej i zdalnej jasna komunikacja stała się bardzo ważna w niemal każdym miejscu pracy. Zwięzła komunikacja pomaga w pomyślnej współpracy i realizacji projektów, szczególnie podczas pracy ze zdalnymi współpracownikami i klientami w różnych lokalizacjach. Co więcej, staraj się planować wszystkie spotkania online jak najbardziej efektywnie, tak aby skupić się na jak najlepszym ich wykorzystaniu, bez marnowania czasu pracy swojego i innych.

5. Dobrze poznaj „tajniki” pracy w branży

Zrozumienie specyfiki pracy w Twojej branży jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. Być może przez ostatnie kilka lat pracowałeś na dobrze prosperującym rynku pracy, jednak możliwości zatrudnienia wciąż ewoluują. W czasie pandemii Covid-19 dominowała praca w pełni zdalna, od tego czasu oczekiwania w wielu organizacjach się zmieniły i na przykład wiele firm przeszło na hybrydowy model pracy. W miarę jak zmieniają się potrzeby biznesowe, zmieniają się także stawki, jakie otrzymują kontraktorzy, zatem realistycznie oceń swoje oczekiwania, aby zrównoważyć je z aktualną sytuacją na rynku pracy. Zrozumienie zmieniającego się rynku pracy jest niezbędne, aby móc dalej odnosić sukcesy. Zadbaj o rozwój swoich umiejętności, nie tylko po to, aby przynosić większą wartość w ramach realizowanego projektu, ale także utrzymywać swoją konkurencyjną pozycję na rynku pracy.

6. Zachowaj równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

Równoważenie nowych możliwości zawodowych z czasem wolnym na relaks i zajęcia osobiste pozwala zachować koncentrację i wykonywać pracę zawodową jeszcze lepiej. Urlop poprawia produktywność, zmniejsza stres i poprawia ogólne samopoczucie. Priorytetem jest znalezienie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aby zwiększyć sukces i spełnienie zawodowe.

Jeśli chcesz związać swoją drogę zawodową z IT contractingiem wypracowanie marki osobistej w tym obszarze wymaga wieloaspektowego podejścia. Eksploruj innowacje, wykorzystuj pojawiające się możliwości kariery i pilnie buduj swoją reputację zawodową. Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych umożliwia efektywną współpracę, a bycie na bieżąco z informacjami o rynku zapewnia konkurencyjne stawki. Jednak sukces opiera się również na wypracowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – nie zapominaj o tym!

Dowiedz się więcej o IT contractingu z Cpl.