Wróć

DZIEŃ ZIEMI

Blog Img

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – to szczególny dzień, w którym ludzie na całym świecie celebrują naszą planetę oraz wszystkie jej bogactwa. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na nieustające zagrożenia, z jakimi boryka się Ziemia, a także skupienie się na tym, w jaki sposób możemy zadbać o poprawę stanu środowiska naturalnego. Warto zastanowić się, co możemy zrobić, aby chronić naszą planetę, ponieważ to my jesteśmy za nią odpowiedzialni.

Ochrona środowiska jest istotna z wielu powodów. Zbyt długo ignorowaliśmy problemy takie jak globalne ocieplenie, zanieczyszczenie powietrza czy deforestacja, a problemy te wpływają negatywnie nie tylko na stan naszej planety, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też potrzebujemy zdecydowanych działań, które pomogą nam przeciwdziałać zmianom klimatu i chronić nasz dom.

Czas działać!

Jednym z najprostszych sposobów, w jaki możemy przyczynić się do poprawy kondycji naszej planety, jest zmniejszanie naszego wpływu na nią - poprzez oszczędzanie energii czy zużycia wody, segregację odpadów, korzystanie z transportu publicznego lub roweru zamiast samochodu. To drobne kroki, ale gdyby wdrożył jej każdy mieszkaniec Ziemi, choć po części, mogą mieć ogromny wpływ na poprawę kondycji naszego globu.

Tutaj warto jednak zaznaczyć, że choć działania, jakie podejmujemy indywidualnie są niezwykle ważne, to znacznie większy wpływ na „zdrowie” naszej planety mogą mieć działania podejmowane przez firmy oraz globalne korporacje, które to są w stanie zrobić naprawdę wiele w temacie zmniejszania wpływu człowieka na środowisko. Od stosowania materiałów i technologii przyjaznych planecie, takich jak biodegradowalne opakowania lub alternatywne źródła energii, po inwestowanie w projekty związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i klimatu np.działania w ramach energii odnawialnej czy ochrony lasów tropikalnych. To tylko pokazuje, że firmy mają naprawdę duże możliwości wprowadzania zmian na szeroką skalę, a ich działania mają znaczący wpływ na stan naszej planety.

Społeczna odpowiedzialność firm

Korporacje w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, coraz częściej prowadzą działania informacyjne mające na celu szerzenie dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska. Dużą wartość mają kampanie edukacyjne i szkolenia dla pracowników, czy klientów, których celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej etc. Coraz częściej firmy angażują się też aktywnie działania i inicjatywy - takie jak akcje sprzątania, czy zalesiania. W Cpl od wielu lat aktywnie monitorujemy i zmniejszamy nasz ślad węglowy, na przykład ograniczając podróże służbowe. Stopniowo zmniejszamy również zużycie wody i energii elektrycznej w naszych biurach i inwestujemy w produkty wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Co więcej, regularnie organizujemy także akcje edukacyjne, w tym seminaria z okazji Dnia Ziemi, które przybliżają naszym pracownikom kwestie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, przypominając jednocześnie, jak dbać o planetę i uczestniczyć w inicjatywach organizowanych przez firmę w tym zakresie. Te działania przyniosły nam w 2022 roku srebrne wyróżnienie Ecovadis, co dało nam dodatkową motywację do dalszych prac w tym zakresie.

Ziemia to nasz wspólny dom i tylko od nas zależy jak będzie wyglądał w przyszłości!

Autor:

Mikołaj Brzeziński

Senior Recruitment Consultant, Cpl Poland