Wróć

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Blog Img
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

21 marca obchodzimy nie tylko Dzień Wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa – zespół Downa to tak naprawdę trisomia 21 chromosomu - charakteryzująca się między innymi mniejszymi zdolnościami poznawczymi oraz zaburzeniami rozwojowymi, które u każdego przejawiają się inaczej. Ten szczególny dzień to wspaniała okazja by okazać akceptację, wsparcie i solidarność wszystkim osobom z zespołem Downa w ich codziennej walce o bycie zauważonymi i docenionymi oraz zwiększanie społecznej świadomości. Można też okazać swoje wsparcie choćby symbolicznie zakładając dwie różne skarpetki, do czego serdecznie zachęcamy.

Coraz więcej korzyści…

Osoby z trisomią 21 chromosomu napotykają na co dzień wiele problemów utrudniających ich funkcjonowanie, muszą się też mierzyć z bardzo krzywdzącymi stereotypami, nierzadko stygmatyzacją oraz wieloma barierami. Niestety wciąż wielu pracodawców niechętnie spogląda w kierunku osób z niepełnosprawnościami, dla których praca zawodowa jest szansą na szczęśliwe i niezależne życie. Ta tendencja ulega jednak stopniowej poprawie, a coraz więcej firm dostrzega pozytywne strony zatrudnienia takich osób. Ma to również miejsce w przypadku osób z zespołem Downa, które często są w stanie w pewnej mierze funkcjonować samodzielnie w środowisku pracy. Zatrudnienie takiej osoby może dobrze wpłynąć nie tylko na jej rozwój i poczucie własnej wartości, ale także na jej większe usamodzielnienie i niezależne funkcjonowanie w społeczeństwie. Z kolei, firmy dzięki budowaniu zróżnicowanych zespołów, odnotowują wyraźny wzrost empatii oraz tolerancji swoich pracowników, rozwój efektywnej komunikacji oraz kultury organizacyjnej, co może mieć również przełożenie na osiągane rezultaty biznesowe.

 

… i coraz mniej barier!

Znoszenie kolejnych barier i zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, w tym umożliwienie im spełniania się w pracy, przynosi długofalowe korzyści nie tylko dla samych zainteresowanych, ale także dla firm i ich pracowników. W Cpl, od początku istnienia naszej organizacji, popieramy prawo osób z niepełnosprawnościami do pełnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz zawodowym i staramy się aktywnie wspierać tego typu działania. Zdajemy sobie też sprawę, że aby stworzyć w pełni inkluzywne i równościowe środowisko pracy, muszą istnieć odpowiednie kanały oraz narzędzia, za pomocą których będziemy zaoferować każdej osobie wsparcie dopasowane do jej potrzeb. W tym celu wdrożyliśmy procedurę ujawniania informacji o niepełnosprawności oraz dostosowaliśmy odpowiednio działania organizacji, mające na celu wsparcie potrzeb każdej konkretnej osoby, która tego potrzebuje. Jest to dobrowolny proces polegający na zgłoszeniu, za pomocą odpowiedniego formularza, swojej niepełnosprawności i potrzeb do wewnętrznego działu HR. Na tej podstawie, wspólnie z pracownikiem, zostają podjęte odpowiednie działania mające na celu udzielenie wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w pracy – w formie np. zmiany aranżacji miejsca pracy, innej organizacji pracy lub zapewnienia odpowiedniej technologii. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami mają szanse na pełne wykonywanie pracy i korzystanie z równych szans zatrudnienia.

W Cpl wszyscy znają naszą koleżankę - Mei Lin Yap, Senior HR Assistant, która w ostatnim czasie podzieliła się swoją historią podczas pierwszej edycji imprezy National Diversity & Inclusion Awards, kiedy to otrzymaliśmy nagrodę firmy roku. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania jej przejmującej opowieści na temat drogi jaką musiała przejść, aby dziś móc z nami pracować. Szczegóły znajdziecie na naszym profilu Linkedin TUTAJ

 

 Autor:

Mikołaj Brzeziński

Senior Recruitment Consultant, Cpl Poland