Wróć

Zdrowie psychiczne w pracy

Blog Img

Znalezienie odpowiedniego dla siebie miejsca pracy z pewnością nie należy do łatwych zadań. Każdy z nas przy wyborze pracodawcy będzie zwracał uwagę na inne kwestie. Dla jednej osoby priorytetem będzie elastyczność godzin, kto inny nie zgodzi się na pracę stacjonarną. Jednak to, co nas łączy, to chęć zatrudnienia się w miejscu, które nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Coraz częściej zaczyna się mówić o work-life balance, zdrowej atmosferze oraz wsparciu psychologicznym ze strony pracodawcy - jako o czynnikach determinujących satysfakcję z pracy. Szczególną uwagę na te kwestie zwracają osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy.

Stres i depresja w pracy

Nie jest tajemnicą, że różne sytuacje zawodowe mogą powodować zwiększony poziom stresu, oddziaływać na nasze ogólne samopoczucie, a tym samym i jakość naszej pracy. Należy pamiętać, że długotrwały stres przyczynia się do znacznego pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego, tworząc tym samym zagrożenie dla życia człowieka. O zdrowie psychiczne powinniśmy dbać ze szczególną troską i w miarę naszych możliwości działać profilaktycznie. Najczęstszą chorobą psychiczną jest depresja – rocznie choruje na nią 6-12% osób dorosłych, a ocenia się, że na zaburzenia depresyjnie cierpiało chociaż raz w życiu 30-50% ludzi.[1] Depresja objawia się, między innymi, utrzymującym się przez większość czasu obniżeniem nastroju, apatią, trudnościami z koncentracją, czy zaburzeniami snu.

Pracodawcy i zdrowie psychiczne pracowników

Szczęśliwie świadomość społeczna odnośnie zdrowia psychicznego z roku na rok rośnie. Powoli przestaje też funkcjonować pogląd, że najlepszy pracownik to taki, który poświęca pracy całe swoje życie – najczęściej swoim kosztem. Z coraz większą troską do tematu zdrowia psychicznego pracowników podchodzą również pracodawcy. To oni zobowiązani są przede wszystkim do zorganizowania odpowiednich dla pracowników warunków pracy, wolnych od mobbingu czy dyskryminacji. Coraz więcej firm wychodzi również z dodatkowymi inicjatywami, będącymi realnym wsparciem dla pracowników.

  • Wielu pracodawców decyduje się na przykład na organizację bezpłatnych konsultacji psychologicznych dla swoich pracowników, które umożliwiają skorzystanie z darmowej i zarazem anonimowej pomocy specjalistów.

  • Kolejną formą wsparcia jest wdrażanie akcji uświadamiających - mających na celu wzrost świadomości pracowników na temat tego jak ważnym aspektem życia jest zdrowie psychiczne i jak należy o nie dbać W tym celu organizowane są na przykład regularne warsztaty, czy webinary ze specjalistami, którzy podpowiadają m.in. na co należy zwracać uwagę, gdzie udać się po pomoc etc.

  • Równie istotne jest zwiększanie wrażliwości współpracowników, czy też kadry zarządzającej, na temat zdrowia psychicznego i budowanie bezpiecznego środowiska pracy, w którym ważne są otwartość oraz komunikacja.

  • Ważnym krokiem ku zdrowszemu środowisku pracy jest też wspieranie i organizowanie wszelkich inicjatyw promujących inkluzywność oraz wzajemny szacunek, które stają się standardem w coraz większej liczbie firm działających na polskim rynku.

  • Ponadto, coraz więcej pracodawców wdraża w swoich firmach elastyczne godziny pracy, pozwalające bardziej dostosować swój czas pracy do potrzeb oraz codziennych obowiązków, jak i kontynuuje wprowadzony na początku pandemii model pracy zdalnej lub hybrydowej. Tego typu udgodnienia umożliwają pracownikom bezkonflikowe połączenie pracy z życiem prywatnym.

Dużym optymizmem napawa fakt, że temat zdrowia psychicznego w pracy z roku na rok zyskuje na znaczeniu i nie jest już tematem tabu jak miało to miejsce jeszcze parę lat temu. Obserwacje i dane płynące z rynku pracy jasno skazują, że ten aspekt pozostanie z nami na zawsze, a pracodawcy, którzy już zajęli się tym temat będą bardziej atrakcyjni i chętniej wybierani przez pracowników. A jak jest w Twoim miejscu pracy?

 

Autor:

Mikołaj Brzeziński

Senior Recruitment Consultant, Cpl Poland

 

[1]Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/23-lutego---ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja