Wróć

Znajomość języków obcych gwarancją pracy

Blog Img

​Kandydaci ze znajomością języków obcych są wciąż atrakcyjnymi pracownikami dla wielu pracodawców. Nowy raport płacowy Cpl Jobs pokazuje, jak w ciągu roku zmieniały się zarobki osób pracujących z językami obcymi.


Nowy raport płacowy Cpl Jobs pokazuje, jak w ciągu roku zmieniały się zarobki osób pracujących z językami obcymi. Wciąż aktualne zainteresowanie przedsiębiorstw w inwestowanie w centra usług wspólnych (SSC) oraz outsourcing procesów biznesowych (BPO) na terenie Polski, jest doskonałą sytuacją dla kandydatów z bardzo różnorodnymi umiejętnościami, na różnym poziomie stanowisk, ale przede wszystkim ze znajomością języków obcych. W maju weszły w życie nowe przepisy RODO (Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych), co spowodowało że część firm, które outsourcują procesy np. do Indii, zmuszone były przenieść je na terytorium Unii Europejskiej, najczęściej wybierając region CEE, czyli na przykład Polskę, Węgry, Czechy czy Rumunię.

Rynek kandydata na dobre zagościł już wśród specjalistów znających języki obce – szczególnie wśród osób operujących (poza angielskim) jeszcze dwoma językami obcymi. Często pracodawcy SSC czy BPO decydują się nauczyć nowego pracownika konkrentych zadań, czy procesów na stanowisku, którzy znają odpowiednie języki. Dzięki temu nawet osoby dopiero wchodzące na rynek pracy mają możliwość pracy w ciekawych i ambitnych projektach.

Jednocześnie mający już doświadczenie specjaliści – zarówno z zakresu finansów, księgowości, zarządzania zasobami ludzkimi, IT, logistyki, jak i sprzedaży – operujący językami obcymi, mają ogromną przewagę na rynku pracy nad tymi, którzy nie znają dodatkowych języków.

Zapotrzebowanie jest niezmiennie na specjalistów znających język niemiecki, również francuski, hiszpański, ale również mniej typowe – języki skandynawskie, czy holenderski. Poszukiwane są również osoby znające języki bardzo niszowe – jak na przykład maltański, czy afgański.

Prognozy na przyszłość wykazują, że przez kolejne miesiące popyt na kandydatów i wiążący się z tym rynek kandydata, będzie wciąż rósł, jednak w kolejnych latach się ustabilizuje, szczególnie gdy stabilna będzie już sytuacja po wprowadzeniu nowego prawa RODO.

Aby dowiedzieć się jak zmieniły się stawki pracowników CEE Business Services, pobierz Cpl Salary Report 2018