Wróć

Majówka-domówka, czyli CPL radzi, jak spędzić długi weekend

Blog Img

​​Majówka 2020 dla wielu z nas na pewno będzie inna niż te dotychczasowe. Długi wiosenny weekend kojarzy nam się np. z wyjazdami lub pierwszymi grillami na działkach. W tym roku większość z nas pozostanie w domach. Będzie inaczej, ale nie oznacza to przecież, że gorzej. Wspólnie w CPL zebraliśmy pomysły na spędzenie najbliższych dni i dzielimy się z Wami efektami naszej burzy mózgów, żebyście nie spędzili tego czasu w ten sposób:

No dobra, zaczynamy!

1. Bezpieczny spacer

Jeśli tylko mamy taką możliwość, to nie stwarzając zagrożenia warto rekreacyjnie w czasie majówki wyjść chociażby na krótko na dwór. Na świeże powietrze, oczywiście z zachowaniem bezpiecznej odległości i bez zbierania się w większych grupach. Pamiętajcie o maseczkach! Obostrzenia i zalecenia dystansu społecznego nadal obowiązują. Nie lekceważmy ich, kiedy wyjdziemy na krótką wycieczkę do parku, pobliskiego lasu, spaceru okolicznymi uliczkami. Majówka 2020 to szansa na poznanie urokliwych zakątków w najbliższej okolicy. Lokalnie nie oznacza banalnie.

2. Dbamy o domową zieleń

Zielono może być również w przydomowych ogródkach, na balkonach czy parapetach! Kilkoro z nas planuje zadbać o te miejsca, posprzątać i posadzić roślinki. Wy również zróbcie własne warzywniki.

Nasza koleżanka, miłośniczka roślin, doradza początkującym ogrodnikom: "Najlepiej zacząć od domowych ziół typu: bazylia, oregano, mięta, ale też można pokusić się o szczypiorek, cebulkę, sałatę albo pomidorki koktajlowe. Sprawdzi się tutaj nasłoneczniony parapet lub balkon. Można też kupić zioła w doniczkach i posadzić od razu zakorzenione rośliny. "

3. Porządkujemy balkon

Jeśli mowa o balkonie, to planujemy również zrobić na nim porządki (nawet przed sadzeniem roślinek!), by potem relaksować się bez wyrzutów. Orzeźwiające napoje, wygodne siedzenie to dla części z nas wystarczające elementy do radości.

A nasza koleżanka na balkon zabiera też swojego kota i ma zamiar czesać do upadłego, aż wyczesze całe niepotrzebne futro. Jak mówi, właściciele czworonogów dobrze wiedzą, jak smakuje kanapka z sierścią 😉

4. Bez grilla się nie da!

Jak majówka, to grill. Stwierdziliśmy, że nie ma co rezygnować z dotychczasowych tradycji i trzeba zorganizować grilla w domu. Przy okazji można zgrać się ze znajomymi na Skype, aby poczuć trochę majówkowego klimatu. Problemu z odpaleniem grilla nie będą mieć właściciele ogrodów. Oczywiście trzeba pamiętać, by dym nie był uciążliwy dla sąsiadów. W tym przypadku (lub jak nie ma opcji tradycyjnego grillowania) doskonałym zamiennikiem jest grill elektryczny. Można na nim zrobić kiełbaski, warzywa, cokolwiek nam się zamarzy! Nie zapomnijcie też o patelniach i piekarniku – jedzenie można przygotować w kuchni, a konsumować już na balkonie/w ogrodzie.

5. Wideo czaty z bliskimi

Czy to przy kiełbasce, czy przy dobrej herbacie wiele z nas połączy się z bliskimi, by porozmawiać, wymienić się ploteczkami, a nawet wspólnie pooglądać film lub serial. Po seansie można omówić wrażenia i losy ulubionych bohaterów!

6. Kanapowe podróże

Majówka była zawsze fajnym czasem na „szybkie zwiedzanie” i warto nie przerywać tego zwyczaju. Usiądźcie wygodnie, uruchomcie filmy podróżnicze albo pokaz slajdów z własnych podróży i przenieście się w inne miejsca bez wychodzenia z domu. Taką przygodę można połączyć z kulinarną ucztą – przed „wyprawą” przygotujcie fajne, regionalne jedzonko i zapomnicie wręcz, że jesteście we własnych czterech ścianach. Bon voyage!

7. E-teatr

Udajcie się do teatru bez wychodzenia z domu.

Zajrzyjcie na stronę Teatru Wielkiego i wybierzcie spektakl dla siebie: http://vod.teatrwielki.pl/

A może pora na Teatr TV? Nasza koleżanka, nieco przekornie, polecam „Udrękę życia” Englerta: https://teatrtv.vod.tvp.pl/13240147/udreka-zycia Ale są tam też komediowe przedstawienia – każdy znajdzie coś dla siebie.

Poszukajcie również ofert innych teatrów, część z nich sprzedaje bilety za symboliczne kwoty. Warto wesprzeć instytucje kultury w tych trudnych czasach 😊

8. Koncerty online

Część z nas "wybiera się" również na koncerty online swoich ulubionych wykonawców. Wielu z nich organizuje e-występy dla swoich fanów. Znajdziecie je w kanałach społecznościowych. A może odpalicie sobie stary, ulubiony koncert na Youtube?

9. Gry planszowe

Wśród naszych pracowników mamy dużą grupę miłośników planszówek. To świetny pomysł na czas z domownikami, a jeśli jesteście w mniejszym gronie, to polecamy planszówki dla dwóch osób: Bąbelsy, Splendor i Patchwork.

10. Obudźcie w sobie artystę

Nasza koleżanka planuje zrobić torebkę na szydełku oraz malować akwarelami! To świetny pomysł na kreatywne spędzenie majówki. Może kiedyś pasjonowało Was rękodzieło, malowaliście lub rysowaliście? To dobry czas na powrót do dawnego hobby! A może od dawna myślicie o czymś kreatywnym? Pora na realizację marzeń 😊

Przy okazji spacerów w parku czy lesie możecie też zamienić się w fotografów przyrody i uwiecznić tę jedyną w swoim rodzaju majówkę! Na pewno będzie co wspominać :)

11. Renowacja mebli

Jedna z naszych koleżanek dała znać, że podobno w majówkę ma padać, więc aktywności na powietrzu mogą się nie sprawdzić. Ale ona ma świetny plan – odnawianie starych mebli. Przywiozła ostatnio z domu stary PRL-owski fotel, któremu planuje nadać drugie życie. Jak sama mówi – niewiele trzeba. Wystarczą papier ścierny i farba. Okazało się, że podobne plany mają również inni pracownicy CPL.

Od kilku lat stare meble polskiej produkcji stają się coraz bardziej popularne, ludzie szukają ich u rodziny, na straganach czy aukcjach internetowych. Zamiast kupować nowości, warto więc doprowadzić do świetności stare, sprawdzone meble.

Ciekawe, czy na strychu macie coś starego, co może zyskać drugie życie? Koniecznie sprawdźcie.

12. Porządki

Wśród naszych pracowników mamy sporą grupę osób, które myślą praktycznie. Długi weekend to kilka dni i część tego czasu planują przeznaczyć na domowe porządki. Wspominaliśmy już o balkonie, ale warto też zajrzeć do innych pomieszczeń. A może – jak nasza koleżanka – przeprowadzacie się w tym czasie? Na pewno te kilka wolnych dni minie Wam szybko na układaniu rzeczy w nowym miejscu.

13. Kończymy ważne sprawy…

Na koniec porada może niezbyt popularna, ale to może być też moment na sfinalizowanie kluczowych decyzji życiowych, zamknięcie niedokończonych spraw. Zdradzimy Wam sekret: jedna z naszych koleżanek w majówkę będzie pisała licencjat. Trzymamy ją za słowo, ale też trzymamy za nią kciuki! ;)