Wróć

Jak dostać pracę bez doświadczenia?

Blog Img

Właśnie ukończyłeś studia, a kolejnym krokiem, który zamierzasz zrobić jest znalezienie pracy? Jednak w każdej ofercie, którą przeglądasz pracodawca wymaga doświadczenia?

Szybko okazuje się, iż największym problemem w znalezieniu pracy jest to, że większość pracodawców wymaga od kandydatów doświadczenia na danych stanowisku. Z drugiej strony, żeby takie doświadczenie zdobyć – potrzebujesz pracy… i tak w kółko.

W tej stresującej sytuacji znajduje się większość studentów. Są jednak sposoby, które pomogą Ci – jako świeżo upieczonemu absolwentowi – znaleźć pierwszą, „wymarzoną” pracę i rozpocząć karierę zawodową!

Pomyśl o odbyciu praktyk

Praktyki to świetny sposób, aby zrobić rozeznanie w branży i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. To nie tylko możliwość utworzenia pierwszej sieć kontaktów zawodowych, przydatnych w przyszłości, ale także bardzo często szansa na uzyskanie pierwszej stałej pracy. Moje praktyki w CPL w Dziale Marketingu utwierdziły mnie w przekonaniu, że marketing jest czymś, co naprawdę chcę robić w życiu.

Kiedy aplikujesz na ogłoszenie dotyczące praktyk, upewnij się, czy na pewno będziesz miał/a możliwość zdobyć wiedzę, którą spożytkujesz w przyszłości. Zawsze też dopytuj o wszystkie szczegóły związane z pracą na danym stanowisku, w tym o wynagrodzenie.

Aplikuj na stanowiska związane z kierunkiem studiów

Staraj się aplikować na stanowiska związane z kierunkiem studiów, które ukończyłeś. Większe firmy często prowadzą programy absolwenckie skierowane konkretnie dla osób w Twojej specjalizacji. Programy te trwają zwykle około dwóch lat i skupiają się na szkoleniach oraz rozwoju w danym obszarze. Często prowadzą do uzyskania wysokich kwalifikacji i są świetnym sposobem na ukierunkowanie Twojej kariery.

Zaangażuj się w wolontariat

Zaangażowanie w wolontariat może zwiększyć Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia, szczególnie jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego. W dzisiejszych czasach wiele firm skupia się na tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Jeżeli w ramach realizacji wolontariatu wpisujesz się w kulturę organizacyjną firmy, szanse na zdobycie pracy będą dużo większe.

Dobrym momentem na poruszenie tej kwestii podczas rozmowy z rekruterem jest pytanie o hobby, czy sposób spędzania wolnego czasu. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na zaangażowanie w wolontariat, ponieważ jest ono dowodem Twojej empatii, etyki i wartości, jakimi kierujesz się na co dzień w życiu.

Wykorzystaj internetową sieć kontaktów

Sieć internetowa jest cennym narzędziem poszukiwania pracy, bez względu na to, w którym momencie rozwoju swojej kariery jesteś. Możesz wykorzystać kontakty rodzinne, koleżeńskie czy uniwersyteckie. Spróbuj w wolnej chwili napisać do znajomych i zapytać, czy wiedzą coś o wolnych stanowiskach pracy. Będziesz zaskoczony, jak duża jest chęć pomocy ze strony osób, których kariera jest już na bardziej zaawansowanym poziomie. Poprzez sprawdzenie swoich kontaktów możesz trafić na interesującą rozmowę kwalifikacyjną albo – w najgorszym przypadku – otrzymać przydatne wskazówki jak zdobyć pierwszą pracę.

Rozważ pracę także w mniejszych organizacjach

Start-upy oraz małe i średnie firmy mogą być dobrym miejscem na rozpoczęcie kariery zawodowej. Aplikowanie na role w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw to dobre posunięcie, gdyż pracodawcy są również otwarci na kandydatów z mniejszym doświadczeniem, choć nie zawsze oferują tak kompleksowe programy stażowe, jak duże organizacje. Ponadto, pracownicy mniejszych firm posiadają zwykle bardziej praktyczną wiedzę, dzięki czemu możesz w krótkim czasie wiele się od nich nauczyć.

Przygotuj profesjonalne CV

Pamiętaj, żeby Twoje CV zawsze było dostosowane do oferty, na którą odpowiadasz. Zadbaj o to, aby było starannie i profesjonalnie przygotowane, dzięki temu wyróżnisz się i zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas edycji CV weź pod uwagę opis stanowiska i kulturę organizacyjną firmy – na ich podstawie podkreśl swoje umiejętności i cechy osobowości.

Odwiedź targi pracy

Targi pracy kojarzą studentów z pracodawcami i rekruterami. Są szansą na zdobycie bezpośrednich kontaktów i cennych wskazówek z obszaru rekrutacji. Zrób rozeznanie i sprawdź, czy w Twojej okolicy organizowane są targi kariery. Powinieneś także zapoznać się z firmami, które biorą w nich udział oraz przygotować pytania dotyczące interesujących Cię kwestii. Zawsze zabieraj ze sobą kilka egzemplarzy CV.

Jako absolwent bez doświadczenia w branży powinieneś skupić się na swoich mocnych stronach i przedstawiać się w taki sposób, aby Twoje dotychczasowe doświadczenie – czy to w pracy dorywczej, na uczelni, zajęciach pozalekcyjnych czy w życiu ogólnym, mogły bezpośrednio odnieść się do pracy, o którą się ubiegasz.

Jesteś osobą, która dopiero ukończyła studia i szukasz pierwszej pracy?

Sprawdź nasze oferty pracy dla absolwentów z różnych branż.