Wróć

6 błędów, których nie możesz popełnić, jeśli chcesz dostać awans

Blog Img

​​Czyż nie byłoby miłe dostać nowe stanowisko, na które pracowałeś, albo podwyżkę? Badanie Cpl wykazało, że 50% pracodawców wierzy, że „kogo znasz” wciąż ma znaczenie w przypadku awansu, ale zawsze są inne sposoby, aby ów awans otrzymać – nawet jeśli nie budujesz swoich sieci biznesowych każdego dnia.

Ludzie zasadniczo lubią osoby, które są prospołeczne czy nawiązują osobiste relacje i pracodawcy nie są inni. Zatem, co powinieneś, a czego nie powinieneś robić, aby stanąć w kolejce po awans? Unikaj popełniania poniższych błędów, a sprawa potencjalnego awansu stanie otworem – nawet jeśli nie jesteś najbardziej aktywnym ogniwem służbowej sieci.

Ignorowanie wartości, którymi kieruje się szef

Każdego dnia wykonujesz dobrze swoją pracę, robisz nadgodziny i wyrabiasz się z deadline’ami – ale Twój szef ceni najbardziej innowacyjność i jakość, niż ilość pracy. W tym przypadku nie ma znaczenia, ile rzeczy wykreślisz z listy, szef i tak nie będzie szczególnie zachwycony.

Wybadaj, co ceni Twój szef poprzez zadanie pytania wprost, obserwowanie jak pracuje, czy zapytanie współpracowników. Pracuj nad tym, aby każdego dnia zbliżać się do tych wartości. Tym sposobem będziesz zauważony i ceniony znacznie bardziej.

Myślenie krótkoterminowe

Myśl długoterminowo, gdy rozważasz awans i realizujesz cele. Jeśli skupisz się na dobrym wykonywaniu swoich obowiązków oraz będziesz mieć długoterminową wizję, jak możesz wesprzeć fimę, masz większe szanse na awans. Aby mieć pewność, że Twoje zaangażowanie trafia na odpowiedni grunt, proś o regularny feedback i dostosowuj się do uwag. Tak jak było napisane powyżej, opinia Twojego szefa jest jedyną, która ma znaczenie przede wszystkim. Gdy skończysz projekt, spytaj, co możesz więcej zrobić, albo nawet zasugeruj, co Twoim zdaniem jest robione źle.

Pytanie w złym momencie

Nie zakładaj, że zasługujesz na awans tylko dlatego, że przepracowałeś w danej firmie X lat. Pomyśl, co zrobiłeś i jak to pomogło firmie. Zbierz informacje o zarobionych pieniądzach i innych sposobach wsparcia biznesu, które były Twoim udziałem. Zaprezentuj to swojemu szefowi, pytając o awans, a będzie mu trudno powiedzieć nie – niezależnie czy pracujesz w firmie sześć miesięcy, czy dwa lata. Czas, który wybierzesz na rozmowę, jest również bardzo ważny. Zawsze czynnikiem jest sytuacja finansowa firmy. W zależności od Twoich zadań, stanowiska czy pracodawcy, może nie być żadnej możliwości awansu, więc sprawdź to zanim zapytaz.

Polegaj na tym, co sam wiesz

Pracownicy są bardziej wyksztaceni niż kiedykolwiek wcześniej, więc ciągły rozwój i dokształcanie jest szalenie ważne. Wiele szkoleń jest dostępnych online i może się odbywać nawet w godzinach pracy. Dbanie o doszkalanie pokazuje, że jesteś zaangażowany, dodaje nowe umiejętności całemu zespołowi i zwiększa Twoje szanse na awans w porównaniu z osobą z bardziej ograniczonymi umiejętnościami.

Zgadzanie się na wszystko

Jeśli masz dobrego szefa, doceni on wyzwanie z Twojej strony. Mówienie „nie” oznacza, że skupiasz się na pracy, która naprawdę ma znaczenie. Zamiast tego, jeśli widzisz jakiś problem z zadaniem, które dostałeś, pomyśl o możliwym rozwiązaniu i zaproponuj jego wdrożenie. Pokazuje to, że przejmujesz inicjatywę i jesteś w stanie być na wyższym stanowisku.

Plotkowanie

Prawdą jest, że prawie 50% pracodawców wierzy, że to „kogo znasz” wciąż ma znaczenie, gdy przychodzi do awansów, zatem angażuj się, ale nie plotkuj. Bądź częścią kultury firmy i zgadzaj się, gdy otwierane są przed Tobą drzwi do poznania bardziej doświadczonych pracowników.

Jeśli Twoja firma ma bloga, zaproponuj, że możesz na niego pisać. Jeśli Twój szef jest na LinkedInie, udostępniaj posty regularnie. Jeśli Twoja firma angażuje się w działalność CSR, Ty też powinieneś się angażować. Ponadto, po prostu miej pozytywne podejście i unikaj plotkowania. Jest zresztą udowodnione naukowo, że radośni ludzie lepiej radzą sobie ze stresem w pracy, a dodatkowo bardziej prawdopodobne jest, że będą lepiej zarabiać i szybciej otrzymają awans.

Ostatecznie, każda firma działa inaczej, ale jeśli pracujesz naprawdę ciężko, masz szacunek do szefa, a on do Ciebie, nie powinno być problemu z podążaniem ścieżką awansów.