Wróć

4 proste kroki, aby wypaść perfekcyjnie na telefonicznej rozmowie o pracę

Blog Img

​Upewnij się, że masz odpowiednią przestrzeń, aby rozmawiać

Jeśli masz numer stacjonarny, skorzystaj z niego, jeśli nie, upewnij się, że masz pełen zasięg, a komórka jest w pełni naładowana. Nie możesz być obwiniony za problemy z połączeniem, ale może to spowodować gorszą atmosferę i zwiększa ryzyko problemów ze wzajemnym zrozumieniem.

Zadawanie pytań jest w porządku

Trudno jest samemu ocenić, jak Ci idzie podczas telefonicznej rozmowy. Twarzą w twarz masz możliwość odczytania reakcji z mowy ciała, przez telefon takiej możliwości nie ma. Pamiętaj, że cisza może być z bardzo wielu powodów – rekruter może myśleć, że jeszcze nie skończyłeś albo np. robi notatki itp.

Możesz upewnić się, pytając – „czy uzyskał/a Pan/i wystarczającą odpowiedź na pytanie?” lub „Czy powinienem kontynuować?” Zadanie tych pytań osobie, która siedzi po drugiej stronie stołu, mogłoby być źle odebrane, ale w tej sytuacji może pomóc zarówno Tobie, jak i rekruterowi, upewnić się, że każda odpowiedź jest trafna.

Wyglądaj jakby Cię widzieli

Ubierz się jakbyś uczestniczył w spotkaniu twarzą w twarz. Oczywiście rekruter nie będzie mógł stwierdzić, jak wyglądasz, ani czy nie rozmawiasz leżąc na kanapie. Ma to za to bardzo duże znaczenie dla Ciebie – zadziała tutaj psychologia.

Bądź profesjonalny

Nie tylko wyglądaj profesjonalnie, ale traktuj całe spotkanie, jakby odbywało się w biurze. Uśmiechaj się, kiedy mówisz. Możesz wierzyć lub nie, ale Twój uśmiech można „usłyszeć” przez telefon i na pewno będzie miał pozytywny efekt.

Kluczową kwestią przy każdej rozmowie o pracę jest przygotowanie. Zrób research, przygotuj swój umysł na rozmowę i zrelaksuj się. Przecież wiesz, że jesteś najlepszy do tej pracy – teraz musisz tylko przekonać o tym rekrutera.